Хвилясті папуги хвороби(2)
.Отруєння. Можуть бути викликані відкритою побутовою хімією, обробленою хімікатами зеленню, сіллю. Лікування: якщо в організм потрапила велика доза, то прогноз важкий. Бажано щоб папужка пив більше води. Давати подрібнене активоване вугілля змішане з невеликою кількістю води.
Пухлини. Хвилясті папужки часто мають цю проблему, завдяки швидкому метаболізму в папужок пухлини швидко збільшують свій розмір. Бувають в різних частинах тіла і лікуються проблематично. Якщо людям в таких випадках роблять хіміотерапію чи вирізають пухлину, то для папужок це зробити дуже важко.
Коли пухлина велика, то в принципі можна попробувати робити операцію, але це привезе майже в 100 відсотках до миттєвої смерті пташки. Коли в нас папужка мала пухлину, то лікар не радив вирізати пухлину, сказавши що так пташка проживе без операції довше.
Треба сказати, що в пернатих в порівнянні з ссавцями понижений больовий поріг. Звичайно, треба робити все можливе щоби полегшити їхні страждання. Ми застосовували препарат АСД-2. Він продається у ветаптеках.
Найчастіше пухлини бувають доброякісними жировими (якщо утворення має жовтуватий відтінок), з'являються вони здебільшого від малорухливого способу життя, а також від нераціонального одноманітного харчування, переїдання зернових кормів. Цей процес можна зупинити, якжо відрегулювати режим дня і харчування, приймати спеціальні препарати. Приблизна норма зернового корму на одного птаха 2 чайні ложки плюс овочі, фрукти і т.д.
Причини. Як і в людей, важко сказати яка причина виникнення цієї хвороби. Але є одна деталь. Дослідники диких хвилястих папужок ніколи не бачили в них цієї хвороби. Це можна пояснити двояко: в дикій природі вони більше рухаються і корм вони вибирають собі самі, а можливо хворі пташки довго не живуть в пустелях Австралії.
Переломи бувають у пташки, якщо при польоті вона впаде з висоти чи влетить віконне скло чи дзеркало. Ознаки: на переламану ніжку папуга не встає, тримаючи її вгорі. Необхідно зауважити, що й зовсім здорові хвилясті папуги часто відпочивають на одній лапці, так що без причини не панікуйте. Можна просто взяти папужку в руку, і легенько порухати лапку. Якщо вона зламана - ви це відчуєте. При переломі на ніжку накладають шину і замотують ізолентою. Перелом повинен швидко зарости. Краще всього зробити шину з ізоляції електропроводки. Просто розріжте по довжині дріт і витягніть алюмінієву серединку. Не забудьте забрати з клітки на час лікування всі жердинки.
Перелом крила можна виявити по його обвислості і нерухомості, іноді чути хрускіт. При відкритих переломах видно рану і кінці переламаної кістки.
Лікування. Якщо при
переломі кістки не змістилися і крило не опустилося, то пташку просто
поміщають в невелику клітку без жердинок.
Якщо крило
опустилося, його піднімають за допомогою бинта або тканини. У них
роблять отвори для ніг, щільно обхоплюють крила, а кінці скріплюють
ниткою. Папужку поміщають в невелику клітку без жердинок. Коли рана
відкрита її попередньо дезинфікують і обережно вправляють кінці
зламаної кістки. Дуже бажано, щоб все це робив ветлікар.
При польоті пташка може вдариться до стіни або дзеркала, та отримати струс мозку. Це буде помітно по реакції папужки. У такому разі дайте їй спокій на кілька днів, помістивши в окрему від інших птахів клітку, тримати в півтемряві. В цей час давайте пити ноотропіл чи пірацепам.
Також хвилястий може отримати вивих, наприклад невдало засунувши лапку між прутики клітки. Вправити лапку може фахівець. Взагалі, потрібно знати номер телефону хорошого фахівця. Для мене у Львові це викладачі ветеринарної академії.
Розкажу один випадок. Не знаючи багатьох секретів по догляду за папужками, я поставив пізнього жовтня клітку з пташкою на балкон. Попугайчик застудився, почав пчихати і кашляти. Але ми не помітили біди, раділи, думаючи що Дашка дражниться. Минув деякий час і у неї почався кашель з мокротою, папужка задихалася. Чого я тільки не перепробував: опромінення ультрафіолетовою лампою, пари ромашки, засоби від кліщів та паразитів. Навіть думав що у неї туберкульоз. Обходив багато ветеринарних клінік та аптек. Хотіли вже колоти під крило антибіотик. І тут мені прийшла в голову геніальна ідея - а чому б мені не піти до викладачів нинішніх лікарів і аптекарів. І я пішов на кафедру дрібних тварин Львівської ветеринарної академії. Вийшло так, що завкафедри був на парах, і чисто випадково я забрів на кафедру середньої рогатої худоби (ніби так називається). Хоча і не за профілем, але доцент (Остап Миколайович) дізнавшись що засоби від застуди не допомагають сказав відразу що хворе серце. Застуда дала ускладнення на серце, порушився кровообіг і в легенях почалася збиратися вода. Виписав препарати для серця і через кілька днів пташка одужала. Спасибі лікарю!
Загальне правило: у разі захворювання йдіть до лікаря, він краще за вас знає що робити.
Якщо вам сподобалася ця стаття, то поділіться будь-ласка нею з друзями
Раджу почитати:
Причини, через які можна втратити хвилястого папугу.
****