Птах-говорун. Як вибрати папугу і навчити його говорити
.Стаття знайомої, яка утримували хвилястих папуг.
У світі існує безліч птахів, яких можна навчити вимовляти хоча б кілька слів. Але кращими птахами що говорять вважаються папуги, ворони, майни, галки і деякі з сойок. Краще всіх досягли успіху в «розмові» африканський папуга і індійський птах майна (це різновид шпака)
Скільки я себе пам'ятаю, будинку завжди були папуги: спочатку батьки купили мені, ще маленькій дівчинці, пташку, потім - я таку ж купила своєму синові, а зараз у нашому домі пташина розмова звучить вже для онуки. Так що в деякому сенсі я великий фахівець по вихованню папуг. Напевно, тому і взялася за перо, щоб поділитися з вами деякими набутими знаннями, ідеями та навичками.
Вважається, що найговіркіші з попугайского роду - хвилясті папуги. Але щоб у вашому будинку мила пташка перетворилася в досить приємного співрозмовника, потрібно трохи терпіння. До речі, 10-20 слів і фраз хвилясті засвоюють досить легко.
Ну що ж, починаю радити. По-перше, потрібно правильно вибрати самого «учня». Вік повинен бути не більше 28 - 35 днів - це дитинство папуги. Адже він живе 10 - 12 років. Спочатку звертайте увагу на забарвлення майбутнього співрозмовника. Вибрати слід зеленого або синього самця, оскільки папуги інших забарвлень з досвіду навчаються гірше. Звичайно, самки теж говорять, але їх мовні здібності, як це не дивно, більш обмежені, ніж у самців.
Краще беріть одного самця, оскільки при наявності поруч подруги, у нього не буде ніякого бажання спілкуватися з вами за допомогою людської мови. В той час, як пташині сімейні скандали будуть відмінно чутні всьому будинку.
Стать птахів розрізняють по кольору наросту над дзьобом. Він у дорослих самців яскраво-синього кольору, а у самок - палевий або коричневий. У молодих ж самців характерний сизовато-пурпурний, без плям, колір наросту. Хоча у самок він білувато-сірий і блакитний.
Молоденька пташка відрізняється від дорослого великими чорними очима, темним дзьобом і коротким хвостиком. А її оперення без блиску і має матовий відтінок, хвилястий малюнок поширюється від наросту над дзьобом до спинки. А ось у дорослих птахів приблизно від наросту до середини голови хвилястість відсутній. І ще з віком світлішає дзьоб, з'являється біле кільце навколо зіниці.
Ви повинні пам'ятати, що папужки дуже полохливі, від переляку вони можуть навіть померти. Намагайтеся не злякати пташеня вуличними шумами, коли є з ринку додому. Закрийте клітку матерією, а ще краще тримайте «хвилястика» в картонній коробці з отворами, інакше він надовго збереже страх перед рухомими людьми і транспортом. А в картоні «хвилястик» сидить спокійно, і ви без проблем доберетесь до його постійного будинку - приготовленої заздалегідь для нього клітки.
Дуже зручні для утримання дротові клітки з дерев'яними бортами. Розміри клітки можуть бути будь-якими, але важливо уникати низьких і сплощених зверху.
Потім клітку бажано промити окропом з господарським милом, якщо в ній до цього тримали птахів. Потім закрийте її дно газетою. Всі жердини товщиною 10 - 20 міліметрів встановлюються в клітці на різній висоті, і їх не повинно бути багато. А робити жердини краще з свіжозрізаних деревних (берізка, клен, липа) гілочок, які «хвилястики» із задоволенням люблять обгризати. Також клітку не варто перевантажувати іграшками - дзвоника і драбинки цілком вистачить.
Невеликий ящик з піском, шматок харчової вапна або крейди, годівниця із зерновим кормом і поїлка зі свіжою водою завершують наш перелік необхідного начиння. Вода повинна змінюватися щодня, а якщо вона служить ще й для купання, то двічі на добу.
Після купівлі та облаштування клітки папуги, починайте називати його по імені. Гарні імена з шиплячими звуками упереміж з голосними «а», «е», «і» (Саша, Міша Гоша, Кеша, Гриша, Коша). І самок називайте за цим же принципом (Даша, Маша, Глаша, Малаша).
Перед тим як приступати до навчання «хвилястика» слів та фраз, ви повинні приручити пташку настільки, щоб вона сідала вам на руку чи плече, і сама шукала вашого товариства. Що означає - птах уважний до всього того, що ви говорите.
При цьому пригасіть світло лампи: папужка краще всього піддається приручення у сутінках, коли він менш активний. Таке навчання можна починати через 2 - З дня після того, як ви принесли пташку додому. Спочатку не випускаючи папужку з клітки, починайте ласкаво розмовляти з ним, потім повільно тримайте руку у клітці, намагаючись не злякати птаха. Буде момент, коли ви зможете, відкривши дверцята клітки, покласти пальці на жердинку поряд з сидячим папужкою. Робіть це обережно, запропонуйте ласощі з руки. Нехай одразу не вийде, але ви наберіться терпіння і це коли-небудь станеться.
Бажано приручати папужу і навчати його розмові одному і тому ж члену сім'ї постійно і регулярно, в один і той же час доби. Вправлятися з птахом зручно вранці і увечері. Пташка налаштована слухати, якщо вона завмирає в кутку клітини, учепившись за прути, або затихає на руці або плечі і дивиться на вчителя. Навчати краще з одного
слова або короткої фрази, вимовляючи їх в одній і тій же інтонації, в одному темпі, чітко і досить голосно. Якщо займаються кілька людей, чіткість вимовних звуків погіршується в папуги. Як правило на навчання першого слова йде близько трьох тижнів занять, далі справи йдуть набагато краще.
У рік життя, словник папужки, поповнюється особливо швидко, а в наступні роки птах продовжує вивчати ще слова, головне з нею постійно займатися. А взагалі здатність вчитися зберігається протягом всього життя папугу.
Всім-всім хто хоче завести в будинку папуг-балакунів, бажаю удачі!
Що робити з папугою під час відпустки?
Розмноження хвилястих папужок.
****